Ochotnicza Straż Pożarna

Liczba odwiedzin

Miesiąc16

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Brąchnowie została założona przez mieszkańców Brąchnowa na zebraniu wiejskim w kwietniu 1927 roku z inicjatywy sołtysa Feliksa Mądrzejewskiego. Do straży przystąpiło 20 członków czynnych. W skład pierwszego zarządu zostali powołani:

Prezes: dh Maksymilian Samp - kierownik szkoły w Brąchnowie
Naczelnik: dh Władysław Kowalski
Zastępca naczelnika: dh Franciszek Such
Skarbnik: dh Feliks Boniecki
Sekretarz: dh Alojzy Puczkarski
Gospodarz: dh Aleksy Zukierski

W roku 1936 funkcję prezesa objął dh Tadeusz Skopiński.

Zdjęcie pamiątkowe z 1934 roku. W dolnym rzędzie trzeci od lewej: dh Maksymilian Samp - prezes.

W roku 1928 została wybudowana remiza strażacka z czerwonej cegły, która służyła jednostce do 1990 roku. Obecnie budynek dawnej remizy po przebudowie znajduje się na prywatnej posesji przy zbiegu ulic Niepodległości i Gimnazjalnej.

Wnętrze remizy strażackiej z wyposażeniem. Lata 70-te.

Zdjęcie pamiątkowe z 1977 roku z okazji jubileuszu 50-cio lecia jednostki. Na tle budynku dawnej remizy od lewej stoją: dh Edward Syrocki, dh Jan Pawlik, dh Marian Gajewski, dh Alojzy Przybyszewski, dh Alojzy Puczkarski, dh Marian Blachowski, dh Bernard Jonatowski, dh Walenty Adamski, dh Zbigniew Grygiel (częściowo zasłonięty), dh Tadeusz Skopiński, dh Henryk Lewandowski, dh Mieczysław Syrocki, dh Zdzisław Skiba, dh Feliks Pokorski, dh Jarosław Jabłoński, dh Marian Łuczak i dh Edmund Witkowski.

Zdjęcie drużyny OSP Brąchnowo na gminne zawody sportowo-pożarnicze w 2012 roku. W górnym rzędzie od lewej stoją: dh Jan Berent, dh Paweł Frątczak, dh Kacper Tchorzewski, dh Krystian Sawicki, dh Łukasz Kowalski i dh Marek Blachowski. W dolnym rzędzie od lewej: dh Marek Wiśniewski, dh Mateusz Piórkowski i dh Michał Lewandowski. W tle wóz bojowy marki Lublin III użytkowny przez jednostkę od 2000 roku. Na drugim planie po lewej budynek remizy strażackiej przy ul. Parchatka 2 użytkowany przez jednostkę od 1990 roku.

Zdjęcie pamiątkowe z okazji uroczystego otwarcia nowej remizy OSP Brąchnowo w 2014 roku. Od lewej stoją: dh Marcin Banasik, dh Marek Witkowski, dh Marek Piątkowski, dh Paweł Łuczak, dh Rafał Łuczak, dh Marek Blachowski, dh Jerzy Blachowski, dh Zbigniew Syrocki, dh Andrzej Gajtkowski, dh Marian Blachowski, dh Zbigniew Łuczak, dh Jarosław Jabłoński, dh Marek Wiśniewski, dh Radosław Mucha i dh Robert Łuczak.

Wspólne zdjęcie drużyny żeńskiej i męskiej OSP Brąchnowo po powrocie z zawodów sportowo-pożarniczych w 2016 roku. Na dachu wozu bojowego: dh Rafał Łuczak. Od lewej stoją: dh Kamil Przybyszewski, dh Ewelina Łuczak, dh Tamara Syrocka, dh Szymon Brzoska, dh Marlena Zawadzka, dh Marek Wiśniewski, dh Aleksander Chojnacki, dh Celina Zielińska, dh Kamil Brzoska, dh Mariola Zawadzka, dh Natalia Grygiel, dh Radosław Mucha i dh Karolina Kowalska. W pozycji leżącej od lewej: dh Jan Berent i dh Mateusz Piórkowski. W tle wóz bojowy marki Lublin III po modernizacji w 2013 roku.