Ochotnicza Straż Pożarna

Liczba odwiedzin

Miesiąc16

Działalność

Podstawowym obszarem działalności jednostki jest gaszenie pożarów, usuwanie skutków wichur i nawałnic, udział w akcjach powodziowych oraz poszukiwanie osób zaginionych. Jednostka prowadzi działania głównie na terenie miejscowości Brąchnowo i gminy Łubianka, jak również na terenie powiatu toruńskiego i miasta Torunia (np. akcja powodziowa).

Każdego roku w maju jednostka przeprowadza ćwiczenia, które pozwalają utrwalić umiejętności druhów w zakresie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz stanowią dobre przygotowanie drużyny OSP do corocznych gminnych zawodów sportowo-pożarniczych.

We współpracy z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP i pozostałymi jednostkami OSP z tereny gminy Łubianka jednostka współorganizuje coroczne obchody dnia św. Floriana. Uroczystość rozpoczyna zbiórka przedstawicieli jednostek z terenu gminy przy remizie OSP Łubianka. Następnie wyznaczona delegacja składa kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców gminy. Dalszymi punktami obchodów są Msza św., przemarsz i poczęstunek.

Jednostka uczestniczy w zabezpieczeniu imprez masowych organizowanych przez Urząd Gminy w Łubiance oraz Centrum Kultury w Łubiance - m. in. Biegu Samorządowego, Maratonu Toruńskiego, Biegu Niepodległości i Turnieju Sołectw.

We współpracy z zaprzyjaźnioną jednostką OSP Biskupice, jednostka zapewnia godną oprawę uroczystości parafialnych. Corocznie druhowie obu jednostek wystawiają straż honorową przy Grobie Pańskim, uczestniczą w procesji rezurekcyjnej, procesji Bożego Ciała oraz w procesjach oktawy Bożego Ciała. W 2012 roku  druhowie uczestniczyli w uroczystościach związanych z nawiedzeniem Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Biskupicach przez Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.